A Ludovika Scholars Program keretében az NKE RTK rangos nemzetközi vendégelőadó bemutatói révén tanulmányozhatta a Szerb Köztársaság nyomozási sajátosságait.
Aleksandar Bošković professzor, a belgrádi Bűnüldözési és Rendőrségi Tanulmányok Egyetemének (University of Criminal Investigation and Police Studies – UCIPS) pénzügyekért felelős rektorhelyettese a Ludovika Scholars Programnak köszönhetően érkezett az RTK-ra. Látogatása során egy előadást és egy workshopot tartott, és ezzel betekintést nyújtott a szerb büntetőeljárás sajátosságaiba, különös tekintettel a nyomozási szakaszok jogi hátterére, gyakorlati kihívásaira.
A „Kutatás és lefoglalás – általános szempontok” című workshop keretében a vendég részletesen elemezte a kutatás és lefoglalás jogintézményének szerbiai gyakorlatát, különös hangsúlyt helyezve a bírósági határozaton alapuló és bírósági határozat nélküli eljárásokra. Prezentációjában kitért a rendőrség jogköreire, az eljárások jogi alapjaira, a kutatás feltételeire és lebonyolítására, valamint a dokumentálás (jegyzőkönyv) szabályaira. A professzor bemutatta a jogellenesen beszerzett bizonyítékokkal kapcsolatos szerb joggyakorlatot is, kiemelve a rendőri hibák leggyakoribb típusait, amelyek az eljárások eredményességét veszélyeztethetik. A hallgatóság – elsősorban a Rendészettudományi Kar hallgatói és oktatói – aktív figyelemmel és érdeklődéssel követték a magas színvonalú és gyakorlatias előadást. Látogatásának második napján Aleksandar Bošković átfogó képet adott a nyomozás elméleti és gyakorlati modelljeiről a büntetőeljárásban. Előadásában részletesen ismertette a bírói és ügyészi nyomozási koncepciókat, azok szereplőit és szakaszait, valamint az előnyomozás, nyomozás és vádemelés folyamatát a Szerb Köztársaság jogrendjében. Ezen túlmenően nemzetközi kitekintést is nyújtott, összehasonlítva a német, olasz és brit nyomozási modellek főbb jellemzőit. A tartalmas és szakmailag megalapozott előadás során hallgatók és oktatók egyaránt új szemléletmódokat és szakmai inspirációkat nyerhettek.
A vendég látogatása nem csupán a szakmai és tudományos ismeretek bővítését szolgálta, hanem megalapozta a további intézményi együttműködést is. A szervezők fel is kérték, hogy vegyen részt a 2025 őszén megrendezendő IV. Ludovika International Law Enforcement Research Symposium (LILERS) konferencián, ahol lehetősége nyílik tudományos előadását szélesebb szakmai közönség előtt bemutatni, valamint tanulmányát publikálni a konferenciakötetben.
Szöveg: Kiss Tibor, Deák József
Fotó: Mészáros Benjamin