Ismét Ludovika Scholar az RTK-n

A program keretében ezúttal Velibor Lalić egyetemi docens, a bosznia-hercegovinai Banja Lukai Egyetem Biztonságtudományi Kar Biztonságtudományi Tanszékének vezetője érkezett az NKE RTK-ra.

A vendég a biztonságtudományok elismert képviselője, az Európai Védelemtudományi Központ kutatója, a Biztonsági és Bűnügyi Tudományok folyóirat társszerkesztője, egyúttal az Európai Biztonsági Együttműködési Szervezet (EBESZ) bejegyzett biztonsági szakértője.

„A magán- és vállalati biztonság elméleti perspektívái: Bosznia-Hercegovina példáján” című előadásán a Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszék oktatói és a magánbiztonsági alapképzés hallgatói mellett a vállalati-, és a magánbiztonság hazai szakértői, valamint a rendészet különféle területéről érkezett érdeklődők vettek részt.

A hallgatóságot Gyurcsík Iván nagykövet, a Ludovika Scholars programigazgatója, valamint Tóth Levente, a Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti tanszék megbízott vezetője köszöntötte. Az előadásában a vendég elemezte a magánbiztonsági szolgáltatást végző szervezeteket, mint a magánbiztonsági szolgálatok, magánnyomozók, magán katonai vállalatok és magán hírszerző, hírelemző szolgáltatásokat nyújtók. A vállalati biztonság területéről pedig a fizikai hozzáférést korlátozó módszerek mellett, a technikai eszközökkel végzett biztonsági megoldásokat, az információbiztonsági feladatokat, illetve a biztonsági események vizsgálatát különítette el. Az elhatároláshoz az összehasonlító elemzés módszerét javasolta, illetve tipológiát vázolt fel. Majd szólt a mai bosznia-hercegovinai biztonsági környezet történeti előzményeiről. Az 1992–1995 közötti háborús előzmények során lerombolt infrastruktúra, illetve gazdasági károk jelentős kihívásokat jelentettek. A regionális szomszédunk három entitásában eltérő módon szabályozott állami- és magánrendészet számtalan fontos együttműködési kérdést vet fel. Az összetett struktúrájú szervezeteknek, a helyi és szövetségi hatáskörű állami rendészeti szerveknek, valamint a mintegy 70 magánbiztonsági gazdasági társaságnak nagyon összetett környezetben kell a feladataikat ellátni. Végezetül ezeket a gazdasági társaságokat elemezte, illetve a magánbiztonsági szolgáltatások piacát, az ott bekövetkezett jelentősebb változásokat mutatta be.

„A magán/vállalati biztonság szerepe vészhelyzetekben – A válságkezelés kihívásai” címmel rendezett munkacsoporti ülésen a már említett egyetemi hallgatói és oktatói kör kiegészült Kovács Gábor r. vezérőrnaggyal, az RTK dékánjával, a Szent György Szakkollégium hallgatóival és a Katasztrófavédelmi Intézet tűzvédelmi mérnöki, illetve iparbiztonsági szakértőivel is.

A foglalkozás öt különféle válsághelyzet megoldásáról szólt, ezt kisebb munkacsoportok önállóan végezték el a kiadott iránymutatások, illetve feladatok szerint, majd a résztvevő közönségnek bemutatták megoldási javaslataikat. Ezeket közösen értékelték a résztvevők, ezzel segítve a forgatókönyvek szerinti kihívások többirányú értelmezését, valamint a hibák azonosítását és megoldását.

Oktatói és hallgatói visszajelzések alapján egyaránt nagyon sikeres volt a szakmai tartalom elsajátítása mellett a kreativitást és a nyelvi kompetenciák fejlesztését is szolgáló foglalkozás.

A vendég előadó megismerkedett a magyar rendészeti felsőoktatás szervezési alapelveivel, az RTK-n zajló oktatási és tudományos kutatási portfolió részleteivel. A látogatás lehetőséget biztosított a bosznia-hercegovinai Biztonsági és Bűnügyi Tudományok folyóirat (Journal of Security and Criminal Sciences) és a Magyar Rendészet hazai tudományos lap közötti szerkesztőségi együttműködés lehetőségeinek áttekintésére. Az egyhetes látogatás során számos, az egyetemek közötti együttműködés további lehetőségeit előre vetítő szakmai-tudományos találkozóra került sor.

 

Szöveg: Csaba Zágon, Deák József

Fotó: Szilágyi Dénes, Bodó Pál


Címkék: RTK