Marian Tudor biológus, az ökológiai rekonstrukció szakértője, a Duna-delta Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Intézet Tulcea-i Intézetének (DDNI, Románia) igazgatója a Ludovika Scholars Program (LSP) keretében tett látogatást november 18-22. között a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományok Karán.
A professzor programja a budapesti Ludovika Campuson kezdődött, ahol a Víz- és Környezetpolitikai Tanszék munkatársai fogadták. Az LSP ösztöndíjas bemutatta, hogy intézete aktívan részt vesz a Duna-delta ökológiai rehabilitációjában. Elmondta, hogy a korábbi mezőgazdasági területek és halastavak rehabilitációja - közvetlenül a romániai rendszerváltás után - különösen sikeres volt. A kutató meglátogatta a Vízi Környezettudományi Tanszék Algológiai Laboratóriumát is.
A vendégprofesszor programja a bajai campuson folytatódott, ahol „Éghajlatváltozás és fenntartható fejlődés Romániában” címmel tartott előadást. Marian Tudor bemutatta egy nagyon érdekes felmérés eredményeit, amelyből kiderült, hogy a lakosság mennyire van tudatában az éghajlat okozta problémáknak, és mennyire hajlandó részt venni a mérséklési intézkedésekben.
Marian Tudor második előadásában a romániai Duna-delta Bioszféra Rezervátum leromlott állapotú vizes élőhelyeinek ökológiai helyreállítására fókuszált. Miután beszélt Európa legnagyobb folyami deltája védelmének nemzetközi jelentőségéről és röviden bemutatta a védett területeket, elmagyarázta, hogy a helyreállítási intézkedések hogyan segítettek a delta növény- és állatvilágának visszaszerezni jelentős területeket, amelyeket korábban az emberi gazdasági fejlődés érdekében lecsapoltak. Végül ismertette a romániai vizes élőhelyek kezelésének jogi és intézményi kereteit is, prezentációját képekkel illusztrálta.
A professzor bajai tartózkodása egy szakmai megbeszéléssel zárult, ahol a résztvevő kutatók áttekintették a lehetséges kutatási együttműködések és projektek témaköreit.
Képek és szöveg: VTK