A Ludovika Scholars Program keretében látogatott a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karára Petar Teofilović professzor, az újvidéki Union University jeles jogtudósa, a Vajdaság Autonóm Tartomány volt ombudsmanja. Teofilović professzor, aki elsősorban az emberi és kisebbségi jogokkal kapcsolatos szakértelméről, ezen belül is különösen a nemzeti kisebbségek jogaival és az ombudsman intézményével kapcsolatos ismereteiről ismert, szerteágazó tudásával és megnyerő személyiségével megragadta a hallgatóságot.
Az ombudsman Vajdaságban, Szerbiában és globálisan betöltött szerepére összpontosító workshop részletes és gyakorlati tudást nyújtott a résztvevőknek az ombudsman intézményei előtt álló kihívásokról a mindennapi működésük során. Teofilović professzor az emberi jogok bürokratikus rendszereken belüli védelmének bonyolultságáról beszélt, kiemelve az intézményi akadályokat és a politikai nyomást, amellyel az ombudsmani intézmények gyakran szembesülhetnek. Ez a fajta mélyreható elemzés ritkán érhető el jogi szakmai körökön kívül, így a látogatás jelentős tanulási lehetőséget jelent a hallgatóknak és a kutatóknak egyaránt.
A Ludovika Scholar program keretében rendezett workshopon tartott felvezető előadásában Petar Teofilović az ombudsmani intézmény alkotmányjogi szabályozásának kérdéseit vette sorba. A professzor, aki elsőként töltötte be Szerbiában a vajdasági tartományi ombudsman tisztségét, saját tapasztalataiból és más országok gyakorlatából hozott példákkal illusztrálta milyen nehézségek merülhetnek fel az ombudsmani munkában. Annak ellenére, hogy az alkotmányos jogszabályi keretek jellemzően biztosítják az ombudsman függetlenségét és integritását, a gyakorlatban számos akadállyal nézhet szembe az intézmény.
Előadásában kiemelte az ombudsmani hivatal pénzügyi hátterének és belső igazgatási szabályainak jelentőségét – ha ezekre nincs az ombudsmannak közvetlen ráhatása, akkor a parlament vagy a végrehajtó hatalom ezeket a nyomásgyakorlás eszközeként vagy az ombudsmani munkát akadályozva is kihasználhatja. Hasonlóképpen fontos, hogy az állampolgárok ne csak tudjanak az ombudsmani intézményről, hanem az számukra ténylegesen elérhető is legyen. Ugyanígy érdekes tapasztalatokat osztott meg az előadó a kormányzati szervekkel való együttműködés nehézségeiről és azokról az ombudsmani eszközökről, amelyekkel a végrehajtó hatalomra hatást tud gyakorolni. A workshop nagyon jó rálátást adott azokra a hasonló kihívásokra, amelyekkel a közép- és kelet-európai országokban a független ombdusmani intézménynek szembe kell nézni.
Petar Teofilovic nyilvános egyetemi előadásában az emberi jogok nemzetközi védelmének történeti-filozófiai gyökereit mutatta be. Az előadás figyelemfelkeltő jellegét jól bizonyította, hogy a résztvevő hallgatók az előadás végén számos kérdést tettek fel az előadónak. A rövid találkozás során is nyilvánvalóvá vált Teofilović professzor szívélyes személyisége, az a közvetlen figyelem, amellyel a jelenlévők felé fordult, ezzel emlékezetessé téve látogatását mind akadémiai, mind személyes téren. A résztvevők meglátása szerint mind a workshop, mind az előadás jelentősen hozzájárult az ombudsman hivatalának mélyebb megértéséhez, és különösen elősegítette az adott ország helyi és a szomszédos környezet szabályozási kérdéseit.
Szöveg: NKE ÁNTK Nemzetközi Osztály és Képzési Programok Osztály
Képek: Szilágyi Dénes