Nemzetközi kapcsolatépítés a szakkollégiumokban

A Ludovika Scholars Program keretében számos külföldi előadó érkezett egyetemünkre, akik a szakkollégiumok szervezésében és a szakkollégisták moderálásában zárt körű, illetve nyilvános beszélgetéseken vettek részt.

A Nemzetbiztonsági Szakkollégium nyílt szakmai eseményt szervezett Aleksandar Nacevvel, a skopjei Európai Egyetem rektorhelyettesével. Az előadás témája a kiberhadviselés, és az azt övező fenyegetettségek voltak. A rektorhelyettes Macedónia nemzetbiztonsági csúcsszervében töltött be felsővezetői pozíciót, aki így átfogóan tudta bemutatni a nemzetbiztonsági szervezet és a jogszabályi keret fejlődését. Aleksandar Nacev említést tett a Pegasus, Predator kémprogramok által okozott károkról is, kiemelve a biztonságtudatosságot, információcserét a nemzetbiztonsági szervezetrendszeren belül.

Ahmet Nuredini, a Koszovói Rendőrség Főigazgatóságának ezredese, a Fellebviteli Bizottság elnöke - a Puskás Tivadar Szakkollégium szervezte - előadásán olyan témák hangzottak el, mint az információbiztonság fontossága és a kapcsolódó bűncselekmények. Ahmet Nuredini áttekintést adott az információbiztonság alapelveiről és gyakorlati stratégiákról, amelyek célja a különböző típusú információval kapcsolatos fenyegetések és veszélyek elleni védelem. A hallgatók megismerhették az adatvédelem, az adatbiztonság, valamint az adathalászat és a kiberbűnözés területeit, beleértve azokat az eszközöket és módszereket, amelyek segítségével hatékonyabban lehet védekezni az ilyen jellegű fenyegetések ellen. Az előadás célja volt, hogy felhívja a figyelmet az információbiztonság fontosságára mind egyéni, mind szervezeti szinten, és felkészítsen az adatvédelmi és biztonsági intézkedések alkalmazására az online környezetben. 

A Magyary Zoltán szakkollégium vendége Kyriaki Topidi, a European Centre for Minority Issues egyik vezető kutatója. Előadása által a hallgatóság megismerhette, hogy milyen kapcsolatok vannak a kisebbségvédelem és a diszkrimináció elleni küzdelemben, illetve hogy milyen különbségek fedezhetők fel ezek között. Megtudhatták továbbá, hogy az Európai Unió miként integrálta a kisebbségvédelem doktrínáját a saját jogrendszerébe. 

 

Fotó és szöveg: Szilágyi Dénes és Szakkollégiumok